Dupuytrenova kontraktura
Dupuytrenova kontraktura (známá také jako Perace-Dupuytrenova kontraktura) je chronické onemocnění které způsobuje, že se tkáň v dlaních a prstech zhušťuje a způsobuje bolest, omezení pohyblivosti a výraznou deformaci ruky.
Indikace k operaci Dupuytrenovy kontraktury
Typický pacient s tímto onemocněním má díky nemoci omezenou hybnost prstů, což může mít negativní vliv na kvalitu života, například omezuje výkon povolání nebo schopnost provádět každodenní běžné aktivity. Diagnózu je možné určit za pomocí běžných vyšetřovacích metod jako je pohled a pohmat, jelikož ztluštělé vazivové pruhy jsou většinou dobře hmatatelné na dlani a prstech.
Konkrétně dochází k tomu, že povázka (aponeuróza), která je v dlani a za normálních okolností mechanicky ochraňuje důležité struktury ruky (cévy, nervy a šlachy) se při postižení Dupuytrenovou nemocí zkracuje a ztlušťuje. Tím ohýbá jeden nebo více prstů směrem k dlani a prsty tak nelze narovnat do plně otevřené dlaně. V dlani či na prstech nacházíme tuhé podkožní pruhy a uzly. Nejčastěji onemocnění postihuje 4. a 5. prst.
Proč vzniká Dupuytrenova kontraktura
Příčiny vzniku Dupuytrenovy kontraktury nejsou zatím zcela jasné, ale častěji se vyskytuje u osob nad 40 let (častěji u mužů než u žen), u lidí s cukrovkou a také u lidí s rodinnou anamnézou této choroby.
Nemoc se obvykle postupně zhoršuje. Léčba však může pomoci již ve velmi raných fázích, pokud pacient příznaky včas zachytí a konzultuje s lékařem.
Operace Dupuytrenovy kontraktury
Chirurgické řešení Dupuytrenovy kontraktury je možné více metodami. Nejběžněji používanou technikou je fasciektomie, při které je chirurgicky odstraněna postižená tkáň. V závislosti na závažnosti případu se operace provádí v lokální nebo krátké celkové anestezii. Obvykle v ambulantním režimu, kdy pacient odchází do domácího ošetření do pár hodin po zákroku.
Rekonvalescence a průběh hojení po operaci DPK
Efekt operace je obvykle viditelný ihned, ale celkové uzdravení a návrat plné pohyblivosti vyžaduje 1 až 3 měsíční pracovní neshopnost. Během období rekonvalescence je nutné dodržet doporučný režim, aby se minimalizovalo rizika vzniku komplikací. Zejména v prvních týdnech po operaci je třeba udržovat operovanou ruku co nejvíce ve zvýšené poloze, aby se předešlo nežádoucím otokům a bolestivosti. V rámci dalších doporučení je třeba se vyhýbat těžké fyzické práci, provádět doporučená rehabilitační cvičení a nosit podpůrnou ortézu.
Je důležité pochopit, že chirurgický zákrok nezaručuje, že se onemocnění nevrátí, ale správná péče a dodržování doporučení lékaře mohou pomoci minimalizovat riziko relapsu.