Odstranění mimických vrásek (botulinotoxin)
Pokud vás trápí mimické vrásky v horní části obličeje, jako jsou například vodorovné vrásky na čele, mračivé vrásky mezi obočím, vějířky kolem zevních koutků očí nebo vrásky nad horním rtem, můžete zkusit injekce botulinových přípravků. Tyto injekce pomáhají redukovat a vyhlazovat vrásky, které jsou výsledkem opakované kontrakce svalů pod kůží obličeje, jako například při smíchu nebo mračení.
Mimické vrásky se nám tvoří již od velmi útlého věku. Nejprve jako tenké, téměr neznatelné linky, které se ale postupem času prohlubují a zůstávají patrné i v okamžiku, kdy je mimika obličeje v klidu.
Nejvíce patrné bývají na čele, mezi obočím, okolo úst a zejména kolem očí.
Jak se zbavit mimických vrásek injekcemi botulinových přípravků?
Botulinový přípravek se tenkou jehličkou injekčně aplikuje do svalu, kde chemicky přeruší nervové spojení mezi nervem a svalem. To způsobí, že sval zůstane povolený a nedokáže se dále smršťovat, což zabraňuje dalšímu vzniku mimických vrásek. Botulotoxin dočasně blokuje mimické svaly pouze na omezené ploše, v místě aplikace. Účinek není trvalý, po několika měsících sám odezní. V dolní části obličeje se aplikace botulinových přípravků využívá méně často pro možné vyšší riziko narušení mimiky spodních partií tváře.
Proč právě botulotoxin?
Botox je běžný název pro botulotoxin typu A, což je velmi účinný toxin, produkovaný bakterií Clostridium botulinum. Pro svou velkou účinnost (způsobuje ochrnutí svalstva) byla tato látka vždy jedním z nejobávanějších přírodních produktů a byla prvotně zkoumána pro možné použití jako biologická zbraň.
V druhé polovině dvacátého století se však původně obávaný jed proměnil v lék schopný ovlivnit některá neurologická onemocnění – jinak velmi těžko léčitelná – jako jsou různé křečové stavy spojené s nechtěnými záškuby svalstva zejména v obličeji, kolem úst a očí, u pacientů s dětskou mozkovou obrnou, s roztroušenou mozkomíšní sklerozou, po cévních mozkových příhodách, dále u některých typů bolestí hlavy a zad, u nadměrného pocení, v očním lékařství k léčbě šilhavosti nebo ve stomatologii k léčbě bruxismu (chorobnému skřípání zubů).
Do oblasti estetické medicíny pronikly botulinové přípravky doslova rychlostí blesku, kde se využívají nejen ke korekci vrásek, ale také k redukci nadměrného pocení v podpaží a na dlaních. Odstranění vrásek botoxem se dlouhodobě celosvětově drží na prvním místě v žebříčku popularity výkonů estetické medicíny.
Jak odstranění vrásek probíhá?
Aplikace botulinotoxinu se provádí ambulantně, bez nutnosti anestezie, a to velmi tenkou jehličkou několika vpichy do svalu či podkoží oblasti, kde potřebujeme vrásky zredukovat. Ošetření není bolestivé – většina klientů aplikaci vnímá jen jako drobné štípnutí.
Zákrok trvá 10 až 15 minut. Po první aplikaci efekt přetrvává obvykle 3 až 4 měsíce, při opakovaných aplikacích se jeho trvanlivost může prodloužit na 4 až 6 měsíců.
Které vrásky odstraňujeme botulotoxinem nejčastěji:
- vrásky na čele
- vrásky mezi obočím, tzv. mračivky
- vějířky kolem očí (někdy se nazývají vraní stopy)
- vrásky nad horním rtem, nazývané také kuřácké vrásky
- vráska u kořene nosu
Režimová opatření po aplikaci
Prvních 6 hodin bezprostředně po aplikaci držet vzpřímenou polohu hlavy – nepředklánět se, nelehat si. Po dobu 48 hodin od ošetření nesportovat (žádné poskoky, ani prudké pohyby hlavy), vyvarovat se těžké fyzické námaze, vynechat kosmetická ošetření a masáže, nechodit do sauny, páry, ani solária. Nutné je také omezit pobyt na přímém slunci a nekonzumovat alkohol. V tyto první dva dny po aplikaci není, kvůli silným změnám tlaku, doporučeno ani cestování letadlem.
Rizika a komplikace
Mezi běžné komplikace patří výskyt modřinek nebo mírný otok v místě vpichu. Mezi méně obvyklé, avšak možné, pak alergická reakce na komponenty přípravku, dočasné snížení citlivosti nebo naopak větší citlivost v ošetřené oblasti. Může se vyskytnout bolest hlavy, vzácně pak ptóza (pokles) obočí nebo očních víček. Vyloučit nelze asymetrii či nežádoucí kosmetický výsledek. Nežádoucí účinky se nemusí projevit bezprostředně po aplikaci, ale i v řádu dní po ošetření. Obvykle však rychle, během několika dnů, samy odezní.
Kontraindikace
Odstranění vrásek botulotoxinem není možné provést v období těhotenství a kojení. Dalšími hlavními kontraindikacemi jsou nervosvalové poruchy (roztroušená skleróza, amyotrofická laterální skleróza, Lambert-Eatonův syndrom, apod.) Ošetření by také neměli podstupovat lidé trpící tělesnou dysmorfickou poruchou a lidé, kteří dříve prodělali botulismus. U těch aplikace nebude mít žádný efekt, jelikož jsou vůči účinné látce rezistentní).