Operace karpálního tunelu
Syndrom karpálního tunelu je stav, při kterém dochází k útlaku nervu medianus v oblasti zápěstí. Tento nerv prochází speciálním tunelem spolu se šlachami ohýbačů prstů. Když se v tomto prostoru zvýší tlak, může být nerv stlačen, což má nepříjemné bolestivé projevy a může to negativně ovlivnit i úchopovou schopnost prstů.
Příznaky syndromu karpálního tunelu
Mezi nejčastější příznaky syndromu karpálního tunelu patří bolesti v zápěstí a prstech, někdy až v předloktí, zhoršená citlivost a mravenčení v prstech a otok prstů. Tyto příznaky se často projevují v noci a mohou pacienta budit. Další příznaky mohou zahrnovat oslabení úchopu a problémy s jemnou motorikou prstů. Pokud má pacient takové příznaky, měl by bez odkladu vyhledat lékařskou pomoc.
Diagnóza se obvykle stanovuje na základě popisu obtíží a EMG vyšetření, které provádí specializovaná neurologická pracoviště. Časná diagnóza a léčba mohou pomoci zmírnit příznaky a zlepšit kvalitu života.
Syndrom karpálního tunelu: koho nejčastěji postihuje
Syndrom karpálního tunelu se může rozvinout v důsledku prodělaného úrazu zápěstí nebo zánětu šlach a vazů a dále pak z důvodu chronického přetížení zápěstí. Historicky tak nejpočetnější skupinou, kterou toto onemocnění postihuje, jsou manuálně pracující lidé, jejichž ruce jsou při výkonu jejich povolání vystavené vysoké zátěži. Avšak naše dnešní technologiemi přetížená doba rozšířila tuto skupinu o všechny profese, ve kterých je zápěstí ruky chronicky přetížené při nevhodné ergonomii práce s počítačem a počítačovou myší či touchpadem.
Pokud příznaky počínajících problémů, které se nejčastěji projevují na jednotlivých prstech (ukazováčku, prostředníčku a palci) a/nebo při bolestech v zápěstí, nebude daný pacient řešit včas, ruku šetřit a nepřetěžovat, problém se může velmi rychle rozvinout a pak je již jediným řešením operace.
Operace k uvolnění karpálního tunelu
Pokud jsou subjektivní obtíže (brnění prstů, noční bolesti, neschopnost pracovat, apod.) výrazné nebo pokud je neurologický nález na EMG pokročilý, je vhodné provést operační výkon. Výsledkem je uvolnění karpálního tunelu a tím odstranění potíží.
Operace karpálního syndromu se většinou provádí otevřenou technikou, což zahrnuje vznik větší či menší jizvy v dlani. Operace se provádí v místním znecitlivění a zahrnuje přerušení příčného vazu v zápěstí a uvolnění struktur přítomných v karpálním kanálu, včetně utláčeného středového nervu (nervus medianus).
Pro operaci karpálního tunelu by se měl pacient vždy obrátit na specialistu erudovaného a zkušeného v této problematice, ideálně na plastického chirurga se specializací na mikrochirurgii ruky.
Průběh hojení po operaci karpálního tunelu
Do 1 až 2 dnů obvykle přichází výrazná úleva od bolesti. Ostatní potíže, jako je snížená citlivost nebo necitlivost prstů nebo obtíže s jemnou motorikou prstů (úchop a manipulace s drobnými předměty) by měly vymizet do několika týdnů až měsíců od operace. Pokud je nerv již nenávratně poškozen, k plné obnově funkce a citlivosti ruky nedojde. I proto je tak důležité problémy řešit včas, je pak lepší prognóza pro obnovu plné funkčnosti ruky a prstů.
Plná zátěž operované končetiny je možná, dle povahy pracovní zátěže, někdy až po třech měsích od operace karpálního syndromu, v některých případech dokonce i po delší době. Je to především u manuálně pracujících profesí, kde je ruka ve vysoké zátěži.
Komplikace a bolestivost po operaci karpálního tunelu
I přes dobré zhojení operační rány může být pooperační průběh doprovázen funkčními obtížemi, jako jsou bolest v místě jizvy, nemožnost se o dlaň opřít, snížení síly svalového úchopu nebo pociťování tzv. pilířové bolesti. Pro tu je charakteristická bolest v místě operační jizvy, vystřelující směrem k palci či malíku, případně na přední plochu předloktí. Tento stav je způsoben nedostatečnou stabilitou zápěstí po protětí příčného vazu a ostatních tkání dlaně.