Spánkový lifting – FoxyEyes

Spánkový lifting (tzv. temporal lift) patří mezi chirurgické omlazující zákroky. Řeší projevy stárnutí v oblasti spánků a zevní části obočí, ke kterým u mnohých lidí ve zvýšené míře dochází ještě před dovršením 40 let věku, nejčastěji pak u věkové skupiny 50+. Postihuje ženy i muže, často jde ruku v ruce s únavou a povisem očních víček.

Pro koho je spánkový lifting vhodný

Oblast spánků tvoří přirozený předěl mezi čelem, partií očí a střední částí obličeje. Je-li kůže spánkové oblasti ochablá, vrásčitá a zevní část obočí pokleslá, provedením plastiky očních víček nebo faceliftu nedojde k výraznému zlepšení v této krajině. Anatomicky je totiž spánková oblast dosti autonomní, a proto je nutné a výhodné jí řešit samostatně. Zejména v případech, kdy ostatní oblasti obličeje ještě pro žádný radikálnější omlazující výkon indikované nejsou.

Temporální lifting – průběh operace

Spánkový lifting patří mezi méně invazivní estetické operace. Nejčastěji se provádí v lokální anestezii a trvá 1 – 2 hodiny. Během operace redukujeme a vypínáme povolenou a nadbytečnou kůži spánkové oblasti. Operační řezy o velikosti asi 3 až 4 cm (a tedy budoucí jizvy) jsou umístěné ve vlasaté části hlavy a jsou po zhojení téměř neviditelné. Po naříznutí pokožky nejprve preparací v podkoží směrem dolů uvolňujeme kůži spánkové krajiny nad zevní částí obočí. Po jejím uvolnění jí vytáhneme ve směru vzhůru a v žádané poloze pak fixujeme pevnými stehy za tkáň ve vlasaté části hlavy. Po této fixaci pak odstraníme nadbytečnou kůži a operační ránu sešíváme. Stejným způsobem postupujme na druhé straně (při spánkovém liftingu se vždy upravují obě strany obličeje současně).

Spánkový lifting a plastika očních víček

Velmi často se spánkový lifting kombinuje s blefaroplastikou (plastikou víček) k nebo klasickým face-liftem. U některých klientů, kteří přichází s výrazně pokleslými očními víčky, je spánkový lifting výkonem, který přinese žádoucí efekt, nikoli plastika víček jako taková. Často totiž za převisem očních víček a unaveným vzhledem zevních koutků může povislá zevní část obočí, která tlačí na víčka a oblast očí. A tento problém řeší právě temporální lifting, nikoli blefaroplastika.

Spánkový lifting přínáší okamžitý efekt vyhlazení vrásek kolem očí, rozzáření původně unaveného pohledu a propůjčuje očím aktuálně velmi žádaný vzhled “liščích očí”, tzv. Foxy Eyes.

Pooperační režim po spánkovém liftingu

Po operaci počítejte s tím, že jsou rány citlivé a v prvních dnech je operované oblast nateklá, obvykle se objeví i modřiny. Jde o běžný pooperační projev. Jak modřiny, tak otoky postupně zmizí do 2 až 3 týdnů. Napomáháme tomu pečlivým a častým přikládáním studených obkladů, vhodné jsou gelové chladivé polštářky.

Obličej ihned po operaci fixujeme elastickou bandáží (nebo elastickým návlekem), který je prvních 7 až 10 dní od operace třeba mít nasazen 24 hodin denně a odkládat ho jen při osobní hygieně. Významně pomáhá ke správnému přihojení kůže a k redukci otoků a tím k rychlejší rekonvalescenci.

Průběh hojení a rekonvalescence

První dva týdny od operace doporučujeme ležení na zádech s hlavou ve zvýšené poloze, nebo v polosedu. Do úplného zhojení je třeba se vyvarovat všech fyzicky namáhavých aktivit a omezit předklony hlavy. Zhruba třetí den po operaci lze hlavu a vlasy jemně umýt (bez tahání za kůži kolem jizev) nedráždivým šamponem, ideálně dětským. Rány je pak třeba dobře osušit a potřít desinfekčním roztokem.

Stehy odstraňujeme po celkovém zhojení operačních ranek, obvykle 10. až 14. den po operaci. V prvních týdnech pocit tahu, napětí nebo snížená citlivost v operované partii je normální, vše se upraví v řádu týdnů až měsíců. Je to velmi individuální.

Efekt operace je viditelný ihned po operaci, ale na finální výsledek je třeba si počkat do celkového zhojení a opadnutí otoku. Nejdříve tedy po 8 týdnech, spíše ale po 3 až 4 měsících.

Klidový režim v domácím ošetření je třeba 7 dní, při lehké kancelářské práci je po této době se postupně vrátit k běžným činnostem. Fyzicky náročnější aktivity nejdříve za 2 týdny, zcela bez omezení i pro sportovní aktivity pak po 6 až 8 týdnech, dle individuálního průběhu hojení.

Rizika a možné komplikace

Komplikace mohou nastat v průběhu vlastního chirurgického výkonu, anestézie nebo v pooperačním období. Mezi nejčastější patří krvácení, infekce rány, poruchy prokrvení okrajů rány, poruchy hojení a tvorby jizev.

Vzácně může dojít k vážným komplikacím, zejména u pacientů v horším celkovém stavu nebo se silnou alergií na léky. Zcela raritně může dojít k poškození důležitých struktur pod kůží (cévy, nervy).

Případná zvýšená citlivost nebo naopak změněná citlivost v operované oblasti bývá dočasná a obvykle se do 3 až 6 měsíců od operace zpět upraví.


FOTOGALERIE


Spánkový lifting u muže

Spánkový lifting – vytažení struktur pod kůží, obočí zůstává stejné